Staff Directory

Staff Directory

STAFF POSITION  
     
Main Office    
Anthony Pape Principal  
Vicky Foster Assistant Principal  
Ashley Meyers Elementary Special Ed Administrator  
Rita Duque Sec. To the Principal  
Stacey Westberg Sec. To the Asst. Principal  
Hilda Lara Office Clerk  
Cheryl Tutt Building Nurse  
Christine Kobe Certified School Nurse  
   
Media Center
Nicole Sourek Media Specialist  
Carole Coughlin Media Clerk  
     
Kindergarten   ROOM  #
Amanda Poston Kindergarten Teacher (Full Day) 109
Stasie Randle AM/PM Kindergarten Teacher

110

Kim Jurani AM/PM Kindergarten Teacher 111

Sarah Colwell

Extended Day Kindergarten 130
 
First Grade
Tamara Deacon First Grade Teacher 126
Kim Heitz First Grade Teacher 124
Angela Tressel First Grade Teacher 123

Jill Ballas 

First Grade Teacher

125

 
Second Grade
Amy Michalisko Second Grade Teacher 112
Jennifer Boozell Second Grade Teacher 121
Breanne Healy Second Grade Teacher 113
Jessica Wons Second Grade Teacher 120
   
Third Grade
Shannan Crissip Third Grade Teacher 116
Kristen Schnackel Third Grade Teacher 115
Heather Terman Third Grade Teacher 118
Jessica Faber Third Grade Honors Teacher 115
Karen Killian Third Grade Teacher 117
 
Fourth Grade
Tara Faragoi Fourth Grade Teacher 214
Jeanne Sackleh Fourth Grade Teacher 215
Tracey Leffler Fourth Grade Teacher 216
Lori Ryan Fourth Grade Teacher 217
Brad Lofgren Fourth Grade Honors Teacher 209
 
Fifth Grade
Martha Baumgartner Fifth Grade Honors Teacher 209
Bethany Short Fifth Grade Teacher 204
Cathy Rose Fifth Grade Teacher 203
Alyssa McLean Fifth Grade Teacher 202
Shannon Derby Fifth Grade Teacher 205
   
Specialists
Melissa Fry Speech & Language  
Amber Arvin Speech & Language  
Laura Kriz Speech & Language  
Christine Gellert                       Reading Specialist
Angela Brophy                         Reading Specialist
Mariah Silvestry                       Title One Reading Interventionist
                                                 Social Worker
Julie Tantillo                            Behavior Anaylst
Jacqueline O'Connor               Physical Therapist
Brittany Springfield                  Occupational Therapist
Janice Zegley                          Occupational Therapist
Andrea Milinovich                    District Wide Reading Specialist
                                               

PE Office

Lisa Sharp PE Teacher                
Denise Zettek PE Teacher  
David Cocallas PE Teacher  
   
Specials   ROOM  #
Lisa Molitor Art Teacher 102
James Anderson Music Teacher 101
   
ELL   
Lidia Salgado TBE/ELL/TPI Teacher 104
Jennifer Delaney TBE/ELL/TPI Teacher 207
Sandra Morris TBE/ELL/TPI Teacher 106
Erik Franzen                                    TBE/ELL/TPI Teacher                                                                        206
 
Special Ed    

 

Resource Teacher 114
Tracy Mihaljevic Resource Teacher 135
Carly Hagen Resource Teacher 210
Shannon Prette FBI Intermediate Intensive Teacher 108
Alyssa Andrade FBI Primary Intensive Teacher 107
Anna French FBI Primary Teacher 127
Laura Ferretti FBI Intermediate Teacher 119
 
Teaching Assistants
Raquel Galvez Dena Kapsimalis Grace McAllister
Cathy Calcagno Colleen Johansson Julie Cottini
Juliann DeSpain Lisa Treptow Kim Ross
Kacey Cook   Juliann Vandelinde 
Yuri Garcia Angela Stadler Dali Nusheva
Juliane Dammer Colleen Sulester Marissa Cerny
Kathy David   Sandy Profeta
Marcy Wernig                                  Jaycinda Gamblin                                                                              Carrie Blomquist
 
 
Kitchen Staff 
Chris Haas Rose Keisling  
 
Lunch Supervisors
Kathy Spiller Michele Kooyenga                Luz Ortega  
Peggy Henderson Sandra Rodriguez                Lilianna Cripps  
 
Custodial Staff
Karl Wojcik    
Ava Guethle    
Adela Torres